Житло для понад тисячі родин ВПО: результати програми пільгового іпотечного кредитування

2 липня на прес-конференції в Києві були оприлюднені результати реалізації програми «Житло для внутрішньо переміщених осіб», друга фаза якої завершилася в червні цього року.

Програму реалізує Міністерство розвитку громад та територій України у партнерстві з Держмолодьжитлом за рахунок грантових коштів Уряду Німеччини через Банк розвитку KfW. Умови пільгового іпотечного кредитування для осіб, які втратили житло або змушені були полишити його внаслідок війни, передбачають фіксовану відсоткову ставку 3%, мінімальний перший внесок і строк погашення кредиту до 30 років.

Реалізація проєкту відбувалася за підтримки міжнародного консультанта IPC.

Протягом двох етапів реалізації програми, із 2021 до 2025 року, надано 1053 кредити. Загальна сума фінансування від Уряду Німеччини склала 42,5 млн євро, тож грант використано в повному обсязі.

Участь у заході взяли заступниця Міністра розвитку громад та територій України Наталія Козловська, керівник відділу співробітництва Посольства Німеччини в Україні Маркус Колль, заступник голови представництва банку KfW в Україні Віталій Шмеріга, голова правління Держмолодьжитла Микола Марчук, виконавча директорка ГО «Громадський холдинг «Група Впливу» Вікторія Золотухіна і представники родини ВПО – учасники програми.

“Проєкт «Житло для ВПО» змінив життя тисяч внутрішньо переміщених осіб, які мають змогу мешкати у власних оселях, а не в тимчасових умовах, працювати, виховувати дітей і планувати своє майбутнє в Україні. Цей проєкт не тільки підтвердив свою високу ефективність: він унікальний і має механізми, які роблять його найдоступнішим з усіх програм іпотечного житлового кредитування в Україні.

Висловлюю глибоку вдячність Уряду Федеративної Республіки Німеччина, Посольству Німеччини в Україні і Банку розвитку KfW за вашу довіру, послідовність і віру в наші можливості реалізовувати складні, але вкрай важливі програми”, – зазначила Наталія Козловська.

Пресконференція Житло для ВПО

«Результати реалізації програми вражають, адже Україна стикається з величезними проблемами і руйнуваннями, тож маємо шукати рішення щодо відновлення житлового фонду. Робота Держмолодьжитла є важливим блоком із забезпечення економічно активних ВПО доступним житлом», - наголосив Маркус Колль. Він зазначив, що завдяки коштам уряду Німеччини понад тисяча сімей переміщених осіб в Україні вже отримали стале вирішення їхньої житлової потреби. Представник Амбасади подякував за спільну роботу в цьому проєкті Мінрозвитку і KfW.

«Це дійсно історія успіху», - сказав пан Колль, охарактеризувавши програму як сталу модель, один з кращих сценаріїв розвитку, який має ефект каталізатора завдяки реінвестуванню коштів від повернення кредитів у економіку нашої країни. інвестиції у проєкт «Житло для ВПО» демонструють високу ефективність.

Окремо Маркус Колль зауважив, що виконавці проєкту уважно ставляться до гендерного компоненту, адже більшість отримувачів кредитів – жінки.

«Проєкт пройшов кілька аудитів, ми задоволені їхніми результатами, - підбив підсумок пан Колль, запевнивши, що німецька сторона готова до подальших дискусій щодо того, як далі розвивати житловий сектор в Україні.

Представник банку KfW на пресконференції

Високу ефективність програми «Житло для ВПО» відзначив заступник голови представництва KfW в Україні Віталій Шмеріга. Він акцентував на тому, що частина кредитів видається за кошти револьверного фонду, тобто гроші, отримані учасниками програми, поступово повертаються за виплатою іпотеки і використовуються повторно для надання нових кредитів іншим учасникам.

“Перед нами стояло чітке завдання — зробити цей проєкт максимально ефективним. Саме тоді виникла ідея револьверного фонду: механізму, який дає змогу повторно використовувати повернуті кошти для надання нових кредитів. Під час розробки програми ми багато спілкувалися з внутрішньо переміщеними особами й бачили: серед них є соціально активні, працевлаштовані люди, які мають невеликі доходи і прагнуть замінити тимчасове житло на власне. Ми хотіли дати їм цю можливість, відтак створили інструмент, який працює на перспективу”, – відзначив пан Шмеріга.

Заступник голови представництва KfW

Микола Марчук зазначив, що надалі проєкт «Житло для ВПО» масштабується. У травні 2025 року уряд України уклав угоду з Банком розвитку Ради Європи (БРРЄ) на суму 50 млн євро для продовження програми. Це дасть змогу ще близько 1100 родинам ВПО придбати власне житло на пільгових умовах уже до кінця цього року. Наразі заявки на участь у програмі подали майже 36 тис родин.

“Проєкт не має аналогів в Україні, адже він пропонує найдоступніші умови іпотечного кредитування для внутрішньо переміщених осіб і унікальний підхід до відбору учасників. Виконання програми чинить позитивний вплив на соціально-економічний розвиток країни: ВПО отримують власне житло і можливості інтегруватися в нові громади, а громади можуть використовувати їхні навики і знання для підсилення своєї спроможності”, - сказав М. Марчук.

Голова правління Держмолодьжитла

За його словами, програма заохочує ВПО до економічної активності через необхідність регулярно сплачувати за кредитом і сприяє детінізації доходів громадян, адже при ухваленні рішення про надання кредиту враховують лише офіційні доходи претендентів.

Переміщені особи - учасники програми

Про особистий досвід залучення до програми розповіли під час пресконференції Олена і Ігор Ліхман – переміщені особи з Херсона, які нещодавно придбали власну квартиру під Києвом завдяки участі у проєкті «Житло для ВПО». У власній оселі родина тепер чекатиме на довгождане поповнення.

Вікторія Золотухіна представила результати дослідження соціально-економічних результатів участі сімей у програмі «Житло для ВПО», виконаного у співпраці з Офісом Ради Європи в Україні. Ці результати чітко демонструють: подібні програми потрібні українкам і українцям, люди чекають на їх продовження.

Фото: Укрінформ.

Відеозапис пресконференції 2 липня 2025 р.:
Українською мовою: https://www.youtube.com/watch?v=Gy5RkSZ13To&t=41s
Англійською мовою: https://www.youtube.com/watch?v=bV2l3KGjb0w&t=16s

Матеріали пресконференції:
Презентація результатів реалізації програми Житло для ВПО у 2021-2025 рр.
Дослідження соціально-економічних результатів участі сімей у програмі Житло для ВПО, виконане у співпраці з Офісом Ради Європи в Україні.